Skutečně politici slouží lidem?

Základy demokracie, na kterých stojí i naše země, jsou poměrně jednoduché. Moc je svěřena do rukou volených zástupců, přičemž lidé, pokud s nimi nebudou spokojeni, si mohou na další období zvolit někoho jiného. Dávalo by tedy smysl, aby se politici skutečně snažili odvádět co nejlepší práci, aby byli opět zvoleni.

 

Již staré rčení říká, že politik by měl sloužit lidem. To v tomto kontextu znamená, že by měl vládnout tak, aby jeho lid byl co nejspokojenější. Potom má totiž zdaleka největší šanci, že bude opět zvolen. Když se však podíváme nejen na českou, ale i na světovou politickou scénu, zdá se, že vše je trochu jinak.

 

zvolit správně není jednoduché

 

Pravdou je, že naprostá většina politiků touží po moci, a snaží se ji udržet jakýmikoliv prostředky. Je tedy pochopitelné, že ve vysoké politice není nouze o nečestná jednání, mnohdy hraničící se zákonem. Navíc se tito velmi často místo toho, aby zvolení dosáhli tím, že budou dobře vládnout, snaží získat hlasy manipulací s lidmi. Je totiž pravdou, že to je mnohem jednodušší.

 

Faktem však je, že se nelze na celou věc dívat černobíle. Je potřeba přiznat, že politik musí někdy udělat i nepopulární rozhodnutí, zvláště v čase krize. To mu však u naprosté většiny lidí oblibu nepřidá, zvláště pokud jej za to budou jeho protikandidáti kritizovat, aby sami získali hlasy.

 

vysoká politika není čistá hra

 

Navíc i valná část těch, kteří do politiky vstoupí, se skutečně dobrými úmysly něco zlepšit se během času změní a začnou myslet jen na sebe. Nic jiného jim totiž nezbude, pokud si budou chtít svou pozici udržet. Protikandidáti totiž rozhodně nebudou hrát čestně.

 

Jak tedy ve volbách vybrat? Rozhodně je lepší ten kandidát, který neslibuje nesplnitelné, a také ten, který má skutečně dlouhodobý plán, jak zemi pomoci, byť by zahrnoval i kroky, které by pro běžného člověka nebyly krátkodobě příliš příjemné. Je to totiž podstatně lepší varianta než ten, který bude prosazovat krátkodobá zlepšení, avšak v dlouhodobém horizontu situaci zhorší. Bohužel, toto si uvědomuje jen velmi málo lidí.