Co můžeme udělat pro zmírnění počtu dopravních nehod

Počet automobilů na našich silnicích neustále roste. Tento trend samozřejmě neplatí jen v České republice, nýbrž po celém světě. S tím ovšem souvisí i nárůst počtu dopravních nehod, které mají často tragické následky. Je tedy bezesporu na místě se pokusit jim předejít. To však není ani zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Jistě, v autoškole nás naučí některé zásady, jako například defensivní způsob jízdy, dopravní předpisy a další podobné věci. Jenže v praxi brzy zjistíme, že to mnohdy nestačí.

 

auto při prudkém nárazu

 

Je totiž bohužel pravdou, že zdaleka ne všichni řidiči jsou ohleduplní a dávají pozor na své okolí. Koneckonců, jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod je předjíždění na nepřehledném úseku a nedodržení maximální povolené rychlosti. Pokud tedy chceme snížit možnost, že se staneme součástí statistik dopravních nehod, je na místě být připraven. Potřeba jsou samozřejmě dostatečně rychlé reflexy, neboť mnohdy je potřeba okamžitě zabrzdit. A příčinou nemusí být jen druhý řidič. Spousta nehod je zapříčiněna také střetem se zvěří, a na to je také potřeba dávat pozor.

 

následky dopravní nehody

 

Dále bychom svou jízdu vždy měli přizpůsobit stavu vozovky. Jistě, možná nás ostatní řidiči nebudou mít rádi, avšak mnohdy se vyplatí jet pomaleji, než je rychlostní limit. Díky tomu budeme totiž mít o pár vteřin více času zareagovat na nepředvídanou událost. A těch pár vteřin může znamenat velký rozdíl. Nehledě na to, že čím pomaleji jedeme, tím menší jsou následky, a to jak na autě, tak i na životech a zdraví pasažérů.

 

Také je dobré předvídat, co se může stát. Zde platí, že je nejlepší počítat s nejhorším. Jede proti vám auto na křižovatce, a nebliká? Raději věřte, že zabočí vaším směrem, a počkejte, zda tomu tak skutečně bude. Ohleduplnost mezi řidiči, nehledě na dávání směrových signálů, se totiž nosí čím dál tím méně. I proto bychom měli být tím, kdo začne nový trend bezpečné jízdy. Možná to zní hloupě, avšak věřte, že to může nakonec zachránit životy.