K čemu využijete brýle proti modrému světlu

Slunci se také někdy přezdívá „širokospektrální zářič“, protože kromě dalších druhů záření poskytuje i záření světelné, v plném rozsahu, což má obrovský význam na fotosyntézu a růst rostlin a pochopitelně i na všechny ostatní živé tvory. Člověk se bez slunce rovněž neobejde a jedním z důvodů jsou i orgánové hodiny, podle nichž se řídí lidský organismus s neobyčejnou přesností. Snadno si to ověříte pokusem, pokud například vycestujete v pravé poledne z německého Frankfurtu do Anchorage na Aljašku, letadlo tam letí cca dvanáct hodin a vy tam tedy přiletíte sice s časovým odstupem dvanácti hodin, ale paradoxně ve stejnou denní dobu, kdy jste z Frankfurtu odlétali – tedy v poledne místního času. Zatímco tamní obyvatelé budou vnímat na svém těle pravé poledne, vaše biologické hodiny vám oznámí, že mají půlnoc a bude se vám chtít ukrutně spát.

brýle na čtení

Řídit se biologickými hodinami se nejen vyplatí, ale je to i nutnost k přežití a pro podporu vašeho zdraví. S tím také souvisí množství přijatého slunečního záření během dne. Jenže slunce po obloze (zdánlivě) cestuje, což znamená, že ráno a večer (západ a východ slunce) prochází skrze atmosféru více žlutého a červeného světla a minimum modrého, tedy modré světlo dostáváme od slunce jen pár hodin denně, hlavně kolem poledne. Ovšem tomu se nepřizpůsobuje náš pracovní rytmus a díky umělému osvětlení dostáváme více modrého světla, než jsou schopny unést naše oči.

žena u bazénu s brýlemi

Únava zraku z modrého světla je dnes bohužel běžná, ale problém tkví v tom, že toto může vést až k závažným zrakovým onemocněním. Proto se prodávají i brýle proti modrému světlu, dobře popsané v blogu https://blog.luxbryle.cz/blog.html, včetně uživatelských zkušeností a recenzí. Hodí se pro práci s počítačem, pro sledování televize a mobilu a pro další aktivity, kde chceme ulevit zraku a dopřát mu přirozenou regeneraci.